Kolela futet në histori, trajneri i parë italian që fiton titullin kampion në Superiore

Pas katër vitesh, Partizani u rikthye te titulli kampion në Superiore teksa të kuqtë mposhtën në shtëpinë e tyre, Teutën me rezultatin 2-0.

Titulli i këtij sezoni është trofeu i dytë që “të kuqtë” fitojnë nën presidencën e Gazmend Demit, teksa Giovanni Colella bëhet trajneri i katërt i huaj që fiton titullin kampion në Superiore, vetëm tre teknikë të tjerë e kanë arritur këtë sukses para tij.

Ata jane Dervish Haxhiosmanoviç, Stanislav Levi dhe Ndubuisi Egbo.

Interesant është fakti se Colella është italiani i parë që fiton titullin kampion në Kategorinë Superiore. Edhe pse numri i teknikëve italianë që kanë drejtuar në futbollin shqiptar, ka qenë i konsiderushëm, i vetmi që ia ka dalë ka qenë Colella.

Lezoni me shume per historine e Partizanit ne futboll dhe listen e trajnereve qe nga viti i krijimit.

Komentoni!