Historia e Partizanit në basketboll

KB Partizani eshte krijuar ne vitin 1946 dhe i luan neshjet ne Pallatin e Sportit “Asllan Rusi” ne Tirane qe ka nje kapacitet prej 3000 vendesh.

Basketbolli eshte nje nga sportet kryesore te Klubit Partizani dhe madje Basketbolli i Meshkujve eshte skuadra e kuqe me e suksesshme me plot 30 tituj ne Shqiperi dhe me disa rezultate mbreselenese ne arenen nderkombetare. Vitet ’70 dhe 80′ kane qene nje dominim absolut ne basketbollin per meshkuj ku Partizani fitoi plot 18 tituj rresht.

basketboll.jpg

Historia europiane e Partizanit fillon ne 18 dhjetor 1968. Kampionet e Italise Oransoda Cantu (tani Pallacanestro Cantu) mendonin se do te benin shetitje ne Shqiperi kur shorti i vuri perballe Partizanit ne Kupen e Kampione (kompeticioni kryesor i organizuar nga FIBA). Ndeshja mbaroi me nje barazim 73-73. Organizatori i Partizanit Agim Fagu shenoi 48 pike dhe ju akordua “FIFA Banner Badge” nga sekretari i pergjithshem i FIBA, William Jones.

Ne sezonin 1973-74 Partizani u kualifikua në të tetat e Kupes së Kampionëve duke kaluar hungarezët e Csepel Budapestit. Me pas Partizani arriti dhe nje fitore te bujshme në Tiranë me UBSC Wienerberger 72-71).

Ne 1974 Partizani kalon raundin e pare me nje fitore te thelle kunder Sparta Bertrange te Luksemburbut me dy fitore 90-70 dhe 103-89 por ne raundin e dyte terhiqet nga ndeshja me Balkan te Bullgarise dhe i humbet te dy takime me rezultat 2-0.

Me pas Partizani vazhdoi te impresionoje ne kompeticionet europiane. Ne sezonin 1979-80 doli ne vend te dyte ne Grupin E (i perbere nga KK Partizan Belgrade, Budapesti Honvéd SE dhe Al Ittihad Aleppo) ne eleminatoret e Kupes se Kampioneve duke u renditur ne 12 skuadrat me te mira ne ketoj kompeticioni.

Ne sezonin 1983-84, Partizani mundi Inter Bratislava (88-80 dhe 83-91) dhe luajti ne raundin e trete te Kupes se Kampioneve ku u eleminua nga Virtus Roma (93-55 ne Rome, 69-78 ne Tirane). Partizani ishte serish pjese e 12 skuadrave me te mire te Europes ate sezon, ndersa Virtus Roma u shpall kampione.

Më 1985-86 fitoi transfertën në Selanik kundër Aris-it (81-80), që një vit më parë kishte qenë finalist i Kupës Koraç. Më 1988-89 një tjetër fitore ndaj një skuadre hungareze Partizani-ZTE Zalaegerszeg 101-90 e 79-86, dhe si rrjedhojë një turn i dytë kundër një tjetre skuadre italiane, Scavolini Victoria Libertas Pesaro (72-84 dhe 84-108).

Skuadra vazhdoi te ngrinte trofe edhe pas viteve 90′ duek u shpallur kampion ne 1991, 1992 dhe 1996 si dhe duke fituar Kupen ne 1990 dhe 1995. Por me pas ka disa vite te veshtira per tu rikthyer disi ne vitet 2000. Skuadra rrin gjysmefinalet e Kampionatit ne 2005 dhe 2007 si dhe gjysmefinalet e Kupes ne 2004 dhe 2005. Ne sezonin 2012/13 Partizani bie ne Kategorine e Pare por qendron aty vetem nje vit dhe ngjitet serish ne Superlige per sezonin 2014/15.

Partizani vazhdon te kryesoje renditjen e trofeve te kampionatit me 33, i ndjekur nga Tirana me 20 dhe Vllaznia me 9 te tilla.

Partizani ka pasur gjithnje edhe nje akademi te mireorganizuar persa i perket basketbollit ku ekipet e moshave kane fituar shpesh kampionatet kombetare dhe kane nxjerre talente te panumert.

Europa

 Sezoni    tot.    Nd 1  Nd 2  Rnd
1968/69  Partizani Albania 136-163  Oransoda Cantu  73-73  63-90  R1
1969/70  Partizani Albania 141-165  Dinamo Bucureshti  65-70  76-95  R1
1972/73  Partizani Albania 4-0* Alep  2-0  2-0  R1
   Partizani Albania  157-193  Crvena Zvezda  83-94  74-99  R2
 1973/74  Csepel Hungary  129-135  Albania Partizani  58-57  71-78  R1
   Partizani Albania  140-149  Austria UBSC Wienerberger  72-71  68-78  R2
 1974/75  Sparta Bertrange Luxembourg  159-193  Albania Partizani  89-103  70-90  R1
   Partizani Albania  0-4* Balkan Botevgrad  0-2  0-2  R2
 1978/79 Partizani Albania grup Spartak ZJŠ Brno  79-100  83-104  R1
  Bosna grup  Albania Partizani  99-64  76-78  R1
  Partizani Albania grup  Cyprus AEL Limassol  151-58  100-55  R1
 1979/80 Partizan Beograd grup  Albania Partizani  115-82  101-98  R1
   Partizani Albania grup  Al-Ittihad  91-85  106-92  R1
   Honved Hungary grup  Albania Partizani  81-92  93-105  R1
 1980/81  Partizani Albania grup  Italy Sinudyne Bologna  79-97  67-112  R1
   Partizani Albania grup  CSKA Sofia  89-83  91-110  R1
   Eczacibashi Turkey grup  Albania Partizani  96-88  81-85  R1
 1981/82  Squibb Cantu Italy grup  Albania Partizani  82-54  102-96  R1
   Partizani Albania grup  Austria UBSC Wien  79-88  83-84  R1
 1982/83  Partizani Albania  154-171  Hungary Honved  90-81  64-90  R1
 1983/84  Partizani Albania  180-163  Inter Slovnaft  89-80  91-83  R1
   Partizani Albania  124-171  Italy Virtus  69-78  55-93  R2
 1984/85  Partizani Albania  164-181  Switzerland Vevey Basket  87-79  77-102  R1
 1985/86  Partizani Albania  162-175  Greece Aris  81-80  81-95  Pr
 1986/87  Partizani Albania  145-158  France Pau-Orthez  63-73  82-85  R1
 1988/89  Partizani Albania  156-192  Italy Scavolini Pesaro  72-84  84-108  R1
 1991/92  Partizani Albania  146-208  Greece Aris  79-98  67-110  Pr
 1992/93  Partizani Albania  133-232  CSKA Sofia  75-107  58-125  R1
  • Kampionate Meshkuj: 33

1951, 1952, 1953, 1954, 1956, 1958, 1959, 1960, 1964, 1968, 1969, 1970, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1992, 1996

  • Kupa Meshkuj: 16

1951, 1952, 1960, 1970, 1972, 1975, 1976, 1978, 1980, 1982, 1983, 1984, 1987, 1989, 1990, 1995

Femrat

Basketbolli i femrave nuk ka pasur te njejtin sukses qe kane pasur meshkujt, por gjithesesi kane qene nje skuader dinjitoze. Femrat e Partizani kane fituar nje here kampionatin dhe nje here Kupen e Shqiperise. Gjithashtu ne sezonin 2022-23 ato fituan edhe edisionin e dyte te Liges Unike.

Kampionate Femra: 1

  • 1989

Kupa Femra: 1

  • 2021

Liga Unike Femra: 1