Basket Femra, Partizani humb Superkupën

Partizani ka luajtur ne Superkupën e Shqipërisë në basketboll për femra kunder Flamurtarit. Vajzat e kuqe kane bere nje loje te mire dhe kane luftuar deri ne fund, por nuk kane arritur te fitojne.

Në këtë finale përballeshin dy skuadrat që kanë edhe numrin më të lartë të lojtareve të huaja, Flamurtari me 5 dhe Partizani me 4.

Takimi nisi me rivalitet, me periodën e parë që u fitua nga vlonjatet 21-18. Në çerekun e dytë Flamurtari preku edhe avantazhin më të lartë në këtë takim, duke kryesuar 37-22, por në fund të këtij fraksioni Partizani e redukton diferencën, me ekipet që shkojnë në pushim në shifrat 39-33 për bregdetaret.

Pjesa e dytë vijon me luftë të fortë sportive, ndërsa pas 30 minutash rezultati shënon 58-53. Të kuqet e Eliverta Bujarit provojnë deri në fund, ndërsa perioda e katërt ka një rendiment të lartë në sulm nga të dyja ekipet, por Flamurtari e mbron epërsinë dhe del me triumf nga finalja.

Në fund Partizani mundet me nje diference prej shtate pikesh, 89-82.

Ka pasur edhe incidente. Amerikania Jomyra Mathis e Partizanit shpërtheu në lot teksa futej në dhomat e zhveshjes pasi eshte ofenduar nga stafi i Flamurtarit. Kjo gjë solli edhe një konfrontim gati fizikisht, por me ndërhyrjen e përfaqësuesve të FSHB-së, situata më pas u qetësua.

Lexoni me shume per historine e Partizanit ne basketboll.

Komentoni!