Basket Femra / Partizani me fitore 80-pikëshe kundër Tirana Barleti

Sot ne Pallatin e Sportit “Asllan Rusi” eshte luajtur derbi ne basketboll per femra midis Partizanit dhe Tirana Barleti Basket. Kjo ka qene nje ndeshje pa shume histori qe ka perfunduar me nje dominim total te vajzave te kuqe.

Qe ne pjesen e pare Partizani e ka nisur furishem me gjuajtje te sakta dhe mbrojthe te mire. Pjesa e pare u mbyll me nja avantazh prej 20 pikesh, 31-11. Dominimi vazhdon edhe ne pjesen e dyte qe Partizani e fiton me shifra te ngjashme 37-19.

Pjesa e trete eshte akoma e mire per vajzat e Partizanit qe fitojne 40-15 dhe pjesa e katert ka me shume minuta per lojtaret e stolit qe gjithesesi nuk leshojne terren ndaj rivaleve te kryqeytetit dhe fitojne 31-14.

Rezultati perfundimtar ka shifra qe rrallehere shihen edhe ne NBA. Partizani e mbylli ndeshjen me 139 pike kundrejt 59 per Tirana Barleti Basket.

Ne kete ndeshje ka spikatur Dajana Baraj te Partizani. Megjithese luajti me pak se 27 minuta, ajo shenoi 38 pike dhe dha 10 asiste. Xhulia Velias shenoi 21 pike, 7 topa ne tabele dhe 7 asiste. Edhe kapitenja Ornela Lalaj beri nje ndeshje te mire me 15 pike, 16 topa ne tabele, dhe 6 asiste.

  • Dajana Baraj 38 pike
  • Xhulia Velias 21 pike
  • Aida Palko 18 pike
  • Ornela Lalaj 15 pike
  • Megi Spahiu 13 pike
  • Dorina Avdija 13 pike
  • Ketjona Fekollari 9 pike
  • Orjana Hasani 6 pike
  • Ebi Dishnica 6 pike

Statistikat e ndeshjes

Renditja

#SkuadraPNd.FP+P-Dif.
1Flamurtari Femra3317161385946439
2Partizani Femra30171315041166338
3Tirana Femra30181214721172300
4Studenti Femra2817111105972133
5Vllaznia Femra251871090107317
6Tirana Barleti Basket2317610331314-281
7Elbasani Femra2118310281493-465
8Apolonia Femra141407121193-481

Komentoni!