Liga Unike Femra, Partizani humb në derbi në javën e fundit

Partizani ka humbur derbin në Ligën Unike në konkurrencën të femrave ndaj Tiranes. Ndeshja e vlefshme për xhiron e dhjetë dhe të fundit për garat e rregullta, eshte mbyllur me rezultatin 93:89 (19:16, 20:16, 31:35, 23:22).

Çereku i parë ishte i barabartë, ku asnjëra skuadër nuk arrinte shkëputjen e madhe. Epërsia më e lartë ishte e Tiranës në fillim 6:1, derisa kjo pjesë përfundoi 19:16. Edhe fillimi i periudhës së dytë ishte i baraspeshuar, e më pas Partizani e gjen veten ne disavantazh 12 pikë, pr arrin te reagoje disi ne fund te kesaj pjese, e cila përfundoi 39:32.

Në periodën e tretë skuadra e Partizanit rikthehet shpejt për të afruar shifrat në 45:44, e më pas duke barazuar shifrat në 63:63, ndërsa rezultati pas 30 minutash loje ishte 70:67. Lojë shumë interesante u zhvillua në dhjetë minutat e fundit. 1:24 minuta para fundit të ndeshjes, Partizani ishte duke fituar 87:89, por në momentet vendimtare nuk jane te sakta dhe humbin ndeshjen ne fund me rezultatin 93-89.

Te Partizani u dallua Aida Palko me 34 pikë e 11 kërcime. ndeshje te mire bene edhe kapitenja Ornela Lalaj me 11 pikë e 16 kërcime, si dhe Xhulia Velias me 17 pikë e 7 kërcime.

Partizani i përfundon garat e rregullta me dy fitore e tetë humbje, kurse rivalet renditen me poshte me nje fitore e nente humbje.

Renditja

#EkipiNdeshjetFitoretHumbjetShënuaraPranuaraKosh DiferencaPikët
1Penza 10828487717718
2Flamurtari 97274259714516
3Prishtina 96376665211415
4Bashkimi 10557717155615
5Partizani 1028707889-18212
6Tirana1019732942-21011

Komentoni!