Europa, Partizani – Spartak Plovdiv 1-0

Partizani, kampion i Shqipërisë, i bie shorti me bullgaret e Spartak Plovdiv ne raundin e pare eleminator te Kupes se Europes (tani Kupa e Kampioneve).

Ne ndeshjen e pare ne Qemal Stafa, Partizani e nis me Jankun ne porte, dhe ne fushe kapiteni Deliallisi, Shllaku, Pano, Frashëri, Jashari, Kraja, Mema, Ndini, Papadhopulli, e Zaho. Jane mbi 15,000 tifozë ne stadium dhe ndeshja drejtohet nga jugosllavi Konstantin Zečević.

Te kuqte jane superior ne kete ndeshje kunder kampioneve te Bullgarise. Goli vjen shume shpejt, qe ne minuten e 8-të me autor Kolec Krajën. Partizani nuk ka arritur te gjeje perseri rrjeten, dhe kjo i ka kushtuar shume.

Ne ndeshjen e kthimit ne Bullgari, Partizani humb 3-1 dhe eleminohet. Goli i vetëm atje shënohet nga Panajot Pano.

Partizani – Spartak Plovdiv 1-0

  • Edicioni: Kupa e Europes (Kampioneve) 1963/64
  • Raundi: 1, eleminatore
  • Stadiumi: Qemal Stafa
  • 11 Shtator, 1963

Formacionet

Komentoni!