76 Vjet! Partizani feston pervjetorin

Klubi i Partizanit feston sot 76-vjetorin e krijimit. “Hapat’ e para “të kuqtë’ e kryeqytetit i kanë hedhur 4 shkurt të vitit 1946, menjëherë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe çlirimit të Shqipërisë.

Partizani për herë të parë konkurroi në një garë zyrtare në vitin 1947 ku fitoi Kampionatin Kombëtar të Shqipërisë, duke u kurorëzuar kështu si kampionët e Shqipërisë në sezonin e tyre debutues si dhe në dy sezonet në vijim.

Në total deri më tani Partizani është shpallur kampion i Superligës shqiptare plot 16 herë midis 1947 dhe 2019, që është hera e fundit që klubi fitoi trofeun e më të mirit.

Por Partizani ka fituar edhe 18 çmime të tjera të njohura zyrtarisht në vend, duke përfshirë 15 Kupa të Shqipërisë si dhe Kategorinë e Dytë. Partizani është gjithashtu skuadra e vetme shqiptare që ka fituar një kompeticion ndërkombëtar futbolli përmes fushatës së tyre të Kupës Ballkanike 1970, në të cilën mundi skuadrën bullgare Beroe Stara Zagora në finale.

Ndërsa aktualisht, plot 76 vite pas krijimit, Partizani nuk po kalon fazën më të mirë, pasi këtë sezon është duke vuajtur shumë dhe në 18 ndeshje të zhvilluara ka mundur të grumbullojë vetëm 22 pikë, duke u renditur në vend të pestë të tabelës.

Por ka akoma kohë deri ne fund të sezonit. Si mendoni se do renditet Partizani?

Komentoni!